Ana sayfa Yaşam Tavuklar için sanal gerçeklik tarımın geleceği midir?
Tavuklar için sanal gerçeklik tarımın geleceği midir?

Tavuklar için sanal gerçeklik tarımın geleceği midir?

0

İnsanlar şüphesiz ki dünyanın en akıllı, başarılı ve ihtişamlı varlıkları. Ama buna rağmen büyük bir dezavantajımız var, inanılmaz benciliz. Biz yeni birşey keşvettiğimiz zaman sorduğumuz ilk soru, “bu teknoloji bize ne yarar sağlar?” oluyor. Neredeyse tüm bilimsel çalışmalar insanların nasıl sürekli baraşarılı ve refah içerisinde yaşayacağına yönelik oluyor. Çoğu zaman gezegenimizi paylaştığımız diğer hayvanlar ve bitkileri önemsemiyoruz. Ta ki açlık, veba ve ölüm gibi insanlığı derinden etkilen olaylar meydana gelene kadar. Önce sorunu çözmeye çalışıyor sonra da botanik yaşama ve hayvanlara bir şey olacağından endişe duyuyoruz.

Bir örnek; Second Livestock adlı bir şirketin tavuk ve diğer çiftlik hayvanları için Oculus Rift adında sanal gerçeklik kulaklıkları takmayı teklif ediyor. Bir kez hayvanlara takılan VR (virtual reality / sanal gerçeklik) kulaklar sayesinde hayvan özel bir koşu bandı üzerinde iken kendini Second Live gibi sanal bir dünyada özgürce dolaşırken bulacak. Bu sayede hem kendi sosyal çevresine hem de daha sağlıklı bir yaşam deneyimine sahip olacak.

tavuk-sanal-gerceklik2

Şimdi, tabi ki bu bir parodi. Bu tarz bir işlemi gerçekleştirmek için ne kadar ahlâki olduğunu ve VR kulaklık, koşu bandı ve 3D dünyanın onları gerçekten ne kadar mutlu edeceğini iyice araştırmalıyız. Eğer başarılı olursa neden tavuklar ile sınırlı kalalım ki? Depresyonda olan bir çok ev hayvanı ve kafeste yaşayan bir çok hayvan var. Bu teknolojiyi onların psikolojik sorunlarını tedavi etmede kullanabiliriz.

Tabi ki çok da uzak olmayan bir gelecekte bu teknoloji hayvanlarla sınırlı kalmayacak ve insanlar üzerinde de kullanılmaya başlanacak. Hatta örneklerini yavaş yavaş görmeye başladık bile. En basitinden 3D yayınlar ve yeni sanal gerçeklik gözlükleri. Önümüzdeki gelecekte ise sanal bir dünya var. Bu dünyada yaşamaksa insanların elinde.

Bir düşünün, normal hayatınızda orta gelirli birsiniz. İş ve ev stresi içerisinde boğuşuyorsunuz. Fakat sanal dünyada oldukça zengin, refah içerisinde yaşayan hiç sorunları olmayan oldukça mutlu birisiniz. Böyle bir hayatı kaç kişi istemez ki? Karar sizin …

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir