Ana sayfa Uzay Jüpiter NASA, Jüpiter’in uydusu Europa’ya gidecek
NASA, Jüpiter’in uydusu Europa’ya gidecek

NASA, Jüpiter’in uydusu Europa’ya gidecek

0

NASA Başkanı Charles Bolden, Jüpiter’in 64 uydusundan biri olan Europa’yı keşif planları olduğunu açıkladı.
NASA Başkanı Charles Bolden’in yaptığı açıklamaya göre, NASA gelecek planlarına Jüpiter’in buzdan uydusu Europa’yı keşfetmeyi ekledi.

1989 yılında fırlatılan Galileo uzay aracı tarafından çekilen görüntülerin incelenmesinden sonra, bilim adamları Europa’da Dünya’da bulunandan 2-3 kat fazla su bulunabileceğini ve bununla birlikte uyduda yaşam olabileceğine inanıyorlar.

Ayrıca Europa’nın buzdan yüzeyinin 160 kilometre altında okyanus bulunabileceği de iddialar arasında.

Tüm bu olasılıkların doğru olup olmadığını öğrenmek için NASA yakın gelecekte uyduda inceleme yapacak bir uzay aracı gönderme planları yapıyor.

18.5 milyar dolarlık bütçe
Amerikan Başkanı Obama’nın sunduğu bütçede NASA çalışmaları için 18.5 milyar dolar ayırdı. Bütçe Mars’ın araştırılması, Jüpiter uydusu Europa’nın keşfi ve 2030 yılında Mars’a insan gönderme projesini içeriyor.

Mars’ta 10 yılı aşkın süredir inceleme için bulanan Oppotunity adlı uzay aracına ise bütçeye göre herhangi bir ödenek ayırılmadı. NASA’nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği en uzun soluklu görev projesinin ana kahramanı altı tekerli Opportunity’nin Mars üzerinde keşif ve deney görevleri sonlandırılacak.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir