Ana sayfa Yaşam Dünya Dışı Yaşam Mars’ta yaşam izlerine rastlamış olabiliriz
Mars’ta yaşam izlerine rastlamış olabiliriz

Mars’ta yaşam izlerine rastlamış olabiliriz

0

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Mars yüzeyinde görev yapan Curiosity (Merak) adlı robotunun metan gazı kalıntılarının izine rastlamasından sadece haftalar sonra bazı bilim insanları, Mars’tan gelen fotoğrafların mikrobik fosil kalıntılarını yakalamış olabileceğini öne sürdü.
ABD’nin Virginia eyaletindeki Old Dominion Üniversitesi’nden Jeobiyolog Nora Noffke, Curiosity’nin gönderdiği Mars fotoğraflarını inceledi.

Noffke, Astrobiyoloji dergisinde yayımladığı makalede Mars’taki kayaç oluşumlarının Dünya üzerinde mikrop fosillerinin etkisiyle biçimlenen kayalara benzediğini söyledi.

Mars’taki kayaların özellikle ABD’deki GillespieGölü çevresindeki kaya yapılarıyla benzerlik gösterdiği belirtilyor. 3,7 milyar yıl önce şekillendiği tahmin edilen Gillespie kayalıkları üzerlerinde mikrobik fosiller bulunduruyor ve bu fosillerin yarattığı tepkime ile şekillendiğine inanılıyor.mars-life-3

“Mars’taki kayaçlar da aynen Dünya’dakiler gibi mikrop fosilleriyle şekil bulmuş olabilir” diyen Noffke, yine de benzerliğin yaşam formu kanıtı olamayacağını da vurguluyor ve daha detaylı incelemeler yapılması gerektiğini söylüyor.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir