Ana sayfa TürkUzay Göktürk-1 Uydusu devrim niteliğinde
Göktürk-1 Uydusu devrim niteliğinde

Göktürk-1 Uydusu devrim niteliğinde

0

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Uzay Daire Başkanı Celal Sami Tüfekçi, Göktürk-1 Uydusu’nun askeri ve sivil uygulamalarıyla Türkiye’de yeni bir dönemi başlatacağını belirterek, “Devrim niteliğinde bir iş. Uydu sayesinde çok hızlı bir şekilde yüksek çözünürlüklü resimleri elde etmiş olacağız” dedi.

SSM ve uydu üreticisi Thales Alenia Space firması yetkilileri, Göktürk-1 Uydusu’nun yapıldığı Fransa’nın Cannes kentinde AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu’nun çektiği görüntülerle askeri ve sivil hayata büyük katkı sağlayacağına değinen Tüfekçi, “Göktürk-1 Uydusu metre altı çözünürlükte Türkiye’ye kazandırılmış yüksek bir teknoloji olacak. Hem silahlı kuvvetler hem hava kuvvetlerimiz hem de ilgili kurumlar ve sivil otoriteler çekilen fotoğraflardan faydalanacaklar” diye konuştu.

Yer istasyonlarının kurulmasının da proje kapsamında olduğunu hatırlatan Tüfekçi, böylece Türkiye’nin mevcut alt yapısının uydunun kullanımına uygun hale geleceğini ve uydu fırlatıldıktan sonra 2016 yılının sonunda uydu fotoğraflarının görülebileceğini belirtti.

Uydunun hem terörizmle mücadelede hem de sivil uygulamalarda yer tespiti açısından çok faydalı olacağını ifade eden Tüfekçi, uydudan gelen verilerin her alanda kullanılabileceğini ifade etti.

– “Uydular bir merkezden yönetilecek”

Tüfekçi, “Göktürk-2’nin fotoğrafları öncelikle Hava Kuvvetleri olmak üzere, sivil kurumlarla da paylaşılıyor. Göktürk-1’in yer istasyonu Göktürk-2’nin yer istasyonu ile entegre hale gelecek. Bir merkezden yönetilecek. Ayrıca mobil bir yedek yer istasyonu da olacak” dedi.

Göktürk-1 Proje Müdürü Erdal Kisli ise uydunun Türkiye’ye istihbarat zafiyeti yaşatmayacağını söyledi.

Uydunun özellikle Güneydoğu Anadolu, Suriye ve Irak gibi bölgelerde çekeceği görüntülerle Türkiye’ye istihbarat açısından büyük destek sağlayacağını belirten Kisli, “Göktürk-1 Uydusu özellikle metre altında çekeceği görüntülerle ülkemize büyük bir istihbarat kabiliyeti kazandıracaktır. Bu sayede gerek görüntülerin işlenmesi, gerek görüntülerin ilgili kuvvetlere servis edilmesiyle özellikle güneydoğu bizim açımızdan ayna gibi görünecek hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

Uydunun 2017 yılı içinde 4 aylık kabul testinin öngörüldüğünü belirten Kisli, Türkiye’de uydu için gereken alt yapıyı proje kapsamında kurmaya başladıklarını ve mayıs ayı içerisinde Uzay Sistemleri Entegrasyon Test Merkezi’nin açılışını öngördüklerini aktardı.

– “Dünyanın istediğiniz herhangi bir bölgesinden görüntü alabiliyorsunuz”

Göktürk-1 Uydusu’nun Fransa’daki üretimini üstlenen Thales Alenia Space firmasının Başkan Yardımcısı Herve Hamy ise uydunun ayırt edici özelliğinin birçok açıdan fotoğraf çekebilmesi ve çok yüksek kalitede görsel malzeme sağlaması olduğunu söyledi.

Uydunun sivil ve askeri birçok ihtiyacı karşıladığına işaret eden Hamy, “Göktürk-1, SSM için ürettiğimiz yüksek performanslı bir gözetleme uydusu. Uydu büyük bir esneklikle görüntü alabiliyor. Uydu sayesinde dünyanın istediğiniz herhangi bir bölgesinden görüntü alabiliyorsunuz” diye konuştu.

Görüntülerin, Ankara’daki yer istasyonu sayesinde işlenip kullanılabileceğini belirten Hamy, istasyonun kalıcı bir yatırım olduğunu ve başka uydular için de faydalanılabilecek önemli bir teknolojik alt yapıya sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Ankara’ya 7 Mayıs’ta gönderilecek Göktürk-1 Uydusu’nun, 2016 yılı ilk yarısında Fransız Guyanası’nın Kourou kentinden fırlatılması planlanıyor. Göktürk-1 Uydu Sistemi ayrıca orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi alanlarda da görüntü ihtiyacını karşılayacak. Göktürk-1 görevi boyunca günde ortalama 278 fotoğraf gönderecek.

AA

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir