Ana sayfa Sağlık Bir çok hastalığın tedavisi yolda!
Bir çok hastalığın tedavisi yolda!

Bir çok hastalığın tedavisi yolda!

0

Körlükten, Alzheimer’a; kalp hastalığından, diyabete kadar birçok hastalığın tedavi  kapısı aralandı. Araştırmacılar, ilk kez yetişkin bir insandan kök hücre klonlamayı başardı.

Bilim dünyası, birçok hastalığın tedavisinin önünü açabilecek bir gelişmeyi konuşuyor. Yetişkin bir insandan ilk kez kök hücre klonlandı.

Başarı, Güney Koreli araştırmacılara ait. Geçen yıl, bebeklerden alınan hücreler klonlanmış ve kök hücre üretilmişti. Şimdi yetişkinlerde de aynı başarı sağlandı.

35 ve 75 yaşlarındaki iki erkekten alınana deri hücreleri insan yumurtalarıyla birleştirildi. Yumurta hücreleri, kendi DNA’ları çıkarılıp yerine insan DNA’ları konularak yeniden programlandı. İşlem sonunda, donörlerin DNA’larını taşıyan ve sonsuz kez bölünebilen kök hücreler elde edildi.

39256FB4-E5C7-410F-8AFD3D9204F8FB63

Embryonik kök hücre olarak da adlandırılan bu hücreler, sinirden kalbe, karaciğerden pankreasa her tür insan hücresine dönüştürülme potansiyeline sahip. Bu hücrelerin, hasta hücrelerle değiştirilerek körlükten Alzheimer’a pekçok hastalıklığın tedavisinde umut olabileceği belirtiliyor.beyin_hucreleri_01_th

 

 

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir