Ana sayfa Uzay Ay’da yeni krater keşfedildi
Ay’da yeni krater keşfedildi

Ay’da yeni krater keşfedildi

0

NASA’nın uzay aracı Grail, Ay yüzeyinde 200 kilometre genişliğinde yeni bir krater keşfetti. Karatere Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart’ın ismi verildi.

Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünde yeni bir kraterin keşfedildiği bildirildi.

BBC’nin haberinde, NASA’nın Ay’ın yer çekimi haritasını çıkaran Grail uzay aracından alınan verilerin incelenmesi sonucu keşfedilen kraterin, 200 kilometre genişliğinde olduğu ve kratere, Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart’ın isminin verildiği belirtildi.
_81691977_81691975
Purdue Üniversitesi’nden Rohan Sood, Loic Chappaz ve Prof. H. Jay Melosh tarafından keşfedilen kraterle ilgili bulgular, Teksas’ta düzenlenen bir konferansta sunuldu.

Profesör Melosh, “bunun, son yüzyılda Ay’ın sol tarafında keşfedilen, bu büyüklükteki muhtemelen ilk ya da ikinci krater olduğunu” söyledi.

Melosh, kraterin, büyük olasılıkla Ay’ın yüzeyinde görülen başlıca kraterlerden biri olan ve güneyinde kalan Mare Serenitatis’den daha eski olduğunu belirtti.

Kratere, 1935-1937 yıllarında Purdue Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalışan ve 1932 yılında Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart’ın isminin verildiği kaydedildi.

Mare Serenitatis’in yaklaşık 3,9 milyar yıl önce büyük bir çarpmanın etkisiyle oluştuğu düşünülüyor.

_81693900_81693899

(Kaynak : AA)

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir